Düşman Aslında İçimizde: Kilo Almamızın Yeni Bir Nedeni Bulundu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kilo alımını etkileyen birçok faktör olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak bağırsak bakterileri yüzünden kilo alabileceğinizi biliyor muydunuz? Uluslarası araştırmacılardan oluşan bir ekibin yürüttüğü çalışmanın detaylarına buyurun 👇

Kaynak: https://www.science.com/toxic-fragmen…

Her Pazartesi diyete başlamak isteyenler “Su içsem yarıyor” diyenler burada mı?

Çünkü konumuz tam olarak da bu! Uluslararası araştırmacılardan oluşan bir ekip, kilo alımı konusunda ilginç bir araştırma yayınladı. BMC Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya birlikte bakalım.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, bağırsaktan sızan zehirli maddeler, yağ hücrelerinin işleyişini bozuyor ve obeziteye neden oluyor.

Bağırsaklarımızda bulunan bakteri parçalarına endotoksin deniliyor. Bu bakteri parçaları aslında sindirim sistemimizin normal bir parçası. Ancak bu mikrobiyal kalıntılar kan dolaşımına girdiklerinde vücutta ciddi hasarlara sebep olabiliyor.

Araştırmacılar, endotoksinlerin yağ hücreleri üzerindeki etkisini detaylı olarak inceledi ve endotoksinlerin, kilit süreçleri etkilediğini keşfetti.

İngiltere’deki Nottingham Trent Üniversitesi’nden moleküler biyolog Mark Christian şöyle diyor:

‘Kan dolaşımına giren bağırsak mikrop parçaları, normal yağ hücresi işlevini ve kilo alımıyla şiddetlenen metabolik aktivitelerini azaltarak diyabet riskinin artmasına katkıda bulunuyor.’

Çalışma ise 156 katılımcıyı içeriyordu. Bu katılımcılardan 63 tanesi obez, obezite nedeniyle bariatrik cerrahi ameliyatı geçirmiş kişilerdi.

Bu katılımcılardan alınan numuneler, ekip beyaz ve kahverengi olarak tanımlanan iki farklı yağ hücresini incelemek amacıyla laboratuvarda işlendi.

‘Yağ depolama dokularımızın çoğunu oluşturan beyaz yağ hücreleri, lipitleri daha büyük hacimlerde depolar. Kahverengi yağ hücreleri, vücut ısınmaya ihtiyaç duyduğunda, yağ depolarını alır ve onları parçalar. Doğru koşullar altında vücut, beyaz yağ hücrelerini kahverengi yağ hücrelerine dönüştürebilir.’

Beyaz yağ hücrelerinin kahverengi yağ hücrelerine dönüşme süreci, kiloyu koruma açısından oldukça önemli.

Yapılan analizler ise, endotoksinlerin vücudun beyaz yağ hücrelerini kahverengi benzeri yağ hücrelerine dönüştürme ve depolanan yağ miktarını azaltma yeteneğini azalttığını gösterdi.

“Obez insanların bağırsaklarının normalden daha az esnek olduğunu biliyoruz, bu nedenle endotoksinlerin sızma ihtimali daha yüksek.”

‘Çalışmamız, metabolik sağlığımızı etkileyen bağırsakların ve yağ hücrelerinin önemini vurguluyor.’

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Düşman Aslında İçimizde: Kilo Almamızın Yeni Bir Nedeni Bulundu!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir