Meskende En Lezzetli Formda Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır? Yoğurt Mayalamanın Süreci Nelerdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yoğurt mayalama, sütün faydaları ile dolu keskin ve taş gibi kıvam oluşturan çok eskilerden günümüze gelen bir süreçtir. Mayalanmış yoğurt tüketerek sindirim kolaylığı sağlayıp gelişmiş sindirim sistemine sahip olabilir, bağırsak sağlığı ve güçlü bağışıklık sistemine sahip olabilirsiniz. Acaba hepimizin çok sevdiği ve birçok faydası olan yoğurt mayalanırken nasıl bir süreçten geçiyor?

Sütün hazırlanma aşaması

Öncelikle sütü pastörize etmek ve bakterileri yok etmek için sütün belirli bir sıcaklığa kadar ısınması gerekiyor. Daha sonra ılımaya bırakılabilir. Sütün sıcaklığı kaynar ya da çok soğuk olmayıp kararında olmalıdır.

Mayanın eklenme aşaması

Az miktar geçmiş yoğurdunuzdan kalan yoğurt mayasını alıp, az az süt ile ezilmelidir. Yoğurt mayası ve süt iyice karıştırılmalıdır ki mayalanması tamamlansın ve kıvamı istenilen ölçüde olabilsin. Bu işlemi yaparken az miktar da şeker ve tuz eklemeyi ihmal etmemeliyiz. Şeker kıvam almasını, tuzsa ekşimeyi önleyecektir. Şeker ve tuz yoğurt için altın niteliğindedir.

Kıvam ayarlama aşaması

Yoğurdumuzu mayalarken çok cıvık olmaması için süt miktarını iyi ayarlamak önemlidir. Şeker ve tuz ise kıvamı etkileyecektir. Tüm malzemelerde aşırıya kaçılmamalıdır. Yoğurdu mayaladığımız tencere ağzı hava almayacak şekilde sıkıca kapatılmalıdır. Kalın ya da çok katlı bez ile tencere iyice sarılmalıdır.

Kuluçka aşaması

Hazırlanılan süt ve maya karışımı laktik aside dönüşmesi için bir süre boyunca kontrollü sıcaklıkta bekletilmelidir. Yoğurdun kuluçkaya yatması keskinlik ve tat açısından önemlidir. Yoğurdumuz hava almayacak şekilde dinlenmeye bırakılabilir.

Mayalanma sürecinin durdurulması ve yoğurdun saklanma aşaması

Yoğurt istenilen tat ve kıvama ulaştığı zaman mayalanma tamamlanmalıdır. Bu süreci tamamlamak için yoğurdu buzdolabına bırakabilirsiniz. Buzdolabı yoğurdun taze kalmasına ve tüketilmesini sağlar. Tam kıvamlı sağlıklı yoğurdunuzu rahatlıkla tüketebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Meskende En Lezzetli Formda Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır? Yoğurt Mayalamanın Süreci Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir