Sinan Oğan’ın Yıllar Evvel Meclis’te AK Partililerle Yumruk Yumruğa Ettiği Arbedenin Ayrıntılı Anatomisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İkinci turda Cumhur İttifakına destek vereceğini açıklayan Sinan Oğan bugünün en çok konuşulan ismi. Hal böyle olunca Oğan’ın yıllar önce Meclis’te AK Partili vekillerle nasıl yumruk yumruğa kavga ettiği yeniden gündeme geldi. O günlerin detaylı anatomisini özet geçtik.

Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan’ın ikinci turda destekleyeceği isim bugün nihayet belli oldu. Oğan, oldukça uzun bir metinle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklediğini açıkladı.

Oğan’ın bu kararından sonra geçmiş yıllarda Meclis’te AKP ile yaşadığı yumruklu kavgalar yeniden konuşulmaya başlandı. Peki ne olmuştu da bu görüntüler ortaya çıkmıştı? Gelin kısa bir özetle bakalım.

2012 yılında TBMM Genel Kurulu’nda, 13 ilin büyükşehir yapılmasına ilişkin tasarının görüşmeleri yapılıyordu.

MHP’li Oğan, partisinin önergesi üzerinde konuşmak için kürsüye gelince, Başkanvekili Sadık Yakut’a dönerek, “Yemek yedik, elimizi yıkamaya bile fırsat bulamadık. Başbakan’dan bu kadar mı korkuyorsunuz?” dedi. Bunun üzerine AKP’li milletvekilleri, Oğan’a tepki gösterdi

Ve Sinan Oğan kürsüde sözlerine şöyle devam etmişti:

“Mesele bölünme yasası olunca sabahlara kadar çalışıyorsunuz, bizi de çalışmak zorunda bırakıyorsunuz ama şehitlerimiz ile ilgili yasal düzenleme olunca aynı duyarlılığı göstermiyorsunuz.”

Atama bekleyen öğretmenlerimiz var, gelin onlar için de sabaha kadar çalışalım. Bu bir bölünme yasasıdır, Türkiye’nin belli bir bölgesini Türkiye’den ayırma yasasıdır, federasyon yasasıdır.

Bu belediye haliyle bile, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, size ‘meşenin dalları’ demişti, bu yasadan sonra ne diyecek? Mardin, Tasarıdan sonra Van’ın hali nice olacak? Yoksa siz buraları gözden çıkardınız da milletten mi saklıyorsunuz, evet siz buraları gözden çıkarmışsınız. Diyarbakır’ı, Van’ı gözden çıkarmışsınız. Başbakan daha 1991’de ‘yerel parlamentolar oluşturulmalı’ diyordu. Yerel parlamentolara doğru gidişin bu yasayla önünü açıyorsunuz.’

İplerin koptuğu nokta ise Oğan’ın “Recep Tayyip Erdoğan korkusu sizde Allah korkusundan daha öteye gitmiş” sözleriyle gerçekleşti.

Oğan tam olarak şunları demişti:

‘Sizin için Allah korkusundan bile daha önce geliyor Başbakan korkusu. Nedir bu haliniz, aklınızı başınıza alın. Recep Tayyip Erdoğan korkusu sizde Allah korkusundan daha öteye gitmiş’

Bu sözlerin ardından AKP Erzurum Milletvekili Muhyettin Aksak, ayağa kalkarak laf attı. Bu ayaklanmanın ardından Sinan Oğan AKP sıralarına doğru yürüdü ve Aksak’a doğru hamle yaptı. Ancak araya giren vekiller bu arbedeye engel olmaya çalıştı ve Meclis Başkanı Sadık Yakut birleşime ara verdi.

Bir diğer yumruklu kavga ise 2014 yılında yine AKP ve MHP milletvekilleri arasında yaşandı. TBMM Genel Kurulunda o gün yaşanan arbede medyaya şu şekilde yansıdı:

‘Meclis genel kurulu’nda MHP’nin sınır komşularındaki çatışmalara Türkiye’den katılımın araştırılması için verdiği önergenin oylaması öncesinde CHP’nin talebi üzerine elektronik yoklama yapıldı. Elektronik oylamaya katılmayan ancak pusula gönderen milletvekillerinin isimlerinin okunması üzerine bazı ak parti milletvekillerinin salonda bulunmadığı ve toplantı yeter sayısının olmadığı belirlendi. bu duruma bazı muhalefet milletvekilleri tepki gösterirken MHP’li Meclis İdare Amiri Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak başkalarının yerine de oy kullanıldığını iddia ederek Ak Partililer’e ‘sahtekarlar’ diye bağırdı.’

Aljazeera Türkiye

Bu esnada Ak Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ile MHP’li Uzunırmak arasında tartışma başladı ve olay büyük bir kaosa döndü.

Kaşların yarıldığı bu kavga sonrası Sinan Oğan da arbedenin ortasında kaldı. Oğan daha sonra yaptığı basın toplantısında bu kavgaların sebebinin Recep Tayyip Erdoğan’ın kullandığı nefret diline bağladı.

‘Sayın Recep Tayyip Erdoğan kürsülerde öyle bir nefret dili kullanıyor ki buradaki milletvekilleri de olası bir değişiklikte kabinede nasıl yer alabilirim derdinde. En çok yumruğu ben atarsam, kavgada en önde ben olursam kabinede ben yer alırımın derdinde’

En çok da kavgadan sonra Sinan Oğan’ın attığı bu tweet AK Parti cephesi tarafından büyük tepkiyle karşılandı.

Bu büyük arbede içerisinde Sinan Oğan’a o yumruk atan AKP Milletvekili Muhyettin Aksak ise kendini şu şekilde savunmuştu.

“CHP’li Öner, grubumuza yönelik hakaret edici ifadeler kullandı. Mustafa Bey de müdahale etti. Yani MHP ile hiç ilgisi yok. MHP sıralarından Uzunırmak koşarak geldi Mustafa Bey’e saldırdı. Kavga çıkarıcı bir yapıya girmişler. Seçimlerde şapkalarını önlerine koyduklarında ciddi bir hezimet yaşıyorlar. Ben, kimseye fiziki müdahale uygulamam ama bana uygulamak istedikleri zaman da Erzurumluyum, Dadaşım en şiddetli şekilde misliyle karşılık veririm. Sinan Bey de herkese saldırıyordu, ne işin var git otur yerine. MHP’nin ve bazı CHP’lilerin bu tavırdan artık uzaklaşmaları lazım.”

Sinan Oğan’ın kavgayla ilgili 2015 yılında attığı bu tweet ise siyasette yaşanan olayların sorgulanmasına sebep olacak cinsten: “Dalağa ve çeneye çalıştım”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sinan Oğan’ın Yıllar Evvel Meclis’te AK Partililerle Yumruk Yumruğa Ettiği Arbedenin Ayrıntılı Anatomisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir