Tüm Vakitlerin En Yükseğini Gören Dolar 20 Lirayı Aştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar/TL, 14 Mayıs seçimlerine gün sayarken, seçimlerin ikinci tura kalıp uzamasıyla tedirgin bir sürece girmişti. Geçen hafta gündeme Merkez Bankası’nın avans, KMH gibi kararları damga vururken, dolar da bu esnada yükselişini sürdürmüştü. Haftanın ilk gününe ise tüm zamanların zirvesi ve kritik bir sınırda başladı.

Dolar/TL son yıllarda hızlı yükselişler ya da nam-ı diğer ataklarla gündemden düşmezken, Türkiye’de de vatandaşın ekonomiye güveninde önemli bir yer tutuyor.

2021’den bu yana sıkı takip edilen dolar/TL, KKM ile gazı alınmış görünse de o gaz birikiminin olduğunu uzmanlar görüp, anlatıyorlar.

14 Mayıs seçimlerine yakın rezervlerdeki miktarın sorgulanmasına bir de altın rezervlerindeki değişim ve Kapalıçarşı’da açılan fark eklenmişti.

Seçim öncesi Çarşı’da uzayan döviz kuyrukları görülmüş, seçimlerin 28 Mayıs’a uzamasıyla tedirgin bekleyiş sürmüştü. Geçen haftaya TCMB kararları damga vurmuş, dolar sakin seyrini sürdürmüştü.

İkinci tur seçim haftasına başlarken dolar/TL 20 TL’yi aştı. Gün içi yoğunluğu başlamadan önceki işlemlerde 20,18 ile hem tüm zamanların zirvesini gören dolar/TL hem de psikolojik sınır olan 20TL’yi aşmış oldu.

Dalgalanma kısa sürede dinerken, 19,82 seviyelerinde işlemler devam etti. Kapalıçarşı’da geçen hafta 22 TL’nin de üzerine çıkan dolar/TL, serbest piyasa işlemlerini 20,50 seviyelerinde sürdürüyor. Vadeli işlemlerde Haziran sonu kontratlarda bu sabah işlemler 21 TL’nin üzerinde sürüyor.

Aynı anlarda euro/TL de 22 TL’nin üzerine çıkarak rekor tazelerken, 21,45 seviyelerinde seyrini sürdürüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tüm Vakitlerin En Yükseğini Gören Dolar 20 Lirayı Aştı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir