İBB’ye Zelzele Engellemesi: Mecliste Bekletiliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, İstanbul için hazırladıkları deprem yönetmeliğinin mecliste bekletildiğini açıkladı.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler, birçok kentte yıkıma neden olmuş ve 50 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

Uzmanlar, Marmara depremi ile ilgili uyarılarını yapmaya devam ederken, İBB’nin hazırlık deprem yönetmeliğinin mecliste bekletildiği ortaya çıktı.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, İstanbul için hazırladıkları deprem yönetmeliğinin, meclisteki AK Parti çoğunluğu sebebiyle yürürlüğe alınmadığını söyledi.

“Meclis’teki AKP çoğunluğu ‘İmar kanununda böyle bir şey yok’ diyor. Doğru ama imar kanununda kira yardımı da böyle değil.”

“Bin 150 liraydı kira yardımı. ‘Biz üç katını vereceğiz, kiracılara da kira yardımı vereceğiz’ dedik. Deprem olunca 4 bin 500 lirayı hemen kabul ettiler. Hani yazmıyordu kanunda?”

“Bahsettiğim güçlendirme de yazmıyor, yumuşak kat, kısa kolon, çıkma da açık açık yazmıyor ama bunlar bilimsel ve doğru işler. Biz belediye olarak yoğun bir biçimde belediye meclisini, bakanlıkları itmeye çalışıyoruz”

Gökçe ayrıca, hükümetin ‘İstanbul’da depreme karşı yeni yerleşim alanları yapacağız’ açıklamasını, “Ön yüzünü Araplara verdikleri Kanal İstanbul’u, arka taraflarına yoksulları taşıyarak meşrulaştırmaya çalışıyorlar.” diyerek eleştirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İBB’ye Zelzele Engellemesi: Mecliste Bekletiliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir