NASA Haftalarca Sürmesi Beklenen Güneş Fırtınası için Uyardı: Dünya Dakikalar İçerisinde Karanlığa Bürünebilir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçmişte birçok kez güneş fırtınalarının tehlikelerini bildiren NASA, bu kez de Güneş lekelesinden kaynaklanacak bir Güneş fırtınasının yaklaştığını belirtti. Güneş fırtınası gerçekleştiğinde tüm dünya karanlığa bürünebilir ve diğer yandan bunun uyarısı yalnızca 30 dakika öncesinden yapılabilir.

Kaynak: https://www.science.com/nasa-wed-have…

Amerikan Uzay ve Havacılık Üssü (NASA), önümüzdeki günlerde Güneş lekesinden kaynaklanacağı tahmin edilen bir Güneş fırtınası gerçekleşebileceğini açıkladı.

Üstelik bu fırtınanın ölümcül tehlikeleri olduğunun da altını çizdi. Güneş fırtınası başladığı andan itibaren yalnızca 30 dakika öncesinden uyarı bildirimi yapılabilecek.

NASA yıkıcı bir güneş fırtınası belirli bir alanı vurmadan önce gezegene yaklaşık 30 dakika önce haber verebileceğini düşündükleri bir erken uyarı sistemi geliştirmek için yapay zeka modelleri ile çalıştıklarını açıkladı.

Böyle bir durumda Dünya neredeyse karanlığa bürünebilir…

150 yıldan daha uzun bir süre önce meydana gelen Carrington olayı gibi, böyle bir Güneş fırtınası yaşandığında tüm dünyayı etkileyebilecek elektrik kesintileri ile de karşı karşıya olduğumuzu belirtti.

NASA’nın sitesinde “Kaydedilen en yoğun güneş fırtınası olan 1859’daki Carrington Olayı , telgraf istasyonlarında yangınlara yol açtı ve mesajların gönderilmesini engelledi. Carrington Olayı bugün yaşansaydı, yaygın elektrik kesintileri, kalıcı elektrik kesintileri ve küresel iletişim kesintileri gibi çok daha ciddi etkileri olurdu. Bu tür bir teknolojik kaos ekonomileri felce uğratabilir ve dünya çapındaki insanların güvenliğini ve geçim kaynaklarını tehlikeye atabilir” ifadeleri yer aldı.

www.nasa.gov

Buna ek olarak, 2025’te gelmesi beklenen Güneş’in 11 yıllık faaliyet döngüsünde bir zirve olan bir sonraki “güneş maksimumuna” yaklaşırken, jeomanyetik fırtınaların ve toplumumuz üzerindeki yıkıcı etkilerinin riski şu anda arttığı da aktarılan bilgiler arasında yer aldı.

Güneş’te bulunan lekenin neden olması beklenen Güneş fırtınalarının neredeyse haftalarca süreceği tahmin ediliyor.

Böyle bir fırtınanın önemli boyutlarda etkisi olacağının altını çizen NASA, bu anlamda insanlığı önceden uyarmak istediğini belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
NASA Haftalarca Sürmesi Beklenen Güneş Fırtınası için Uyardı: Dünya Dakikalar İçerisinde Karanlığa Bürünebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir