Tekirdağ Belediye Lideri Konuştu: “AFAD ve Valilikle Planlamıştık”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, depremzedelerin seçim sonuçlarına dayanılarak çıkarıldığı iddialarını yalanladı. Onedio’ya konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, AFAD ve valilikle depremzedelerin taşınma programını birlikte yaptıklarını, belediyenin yazdığı yazı üzerinden algı yapıldığını belirtti. 

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinin ardından Cumhur İttifakı’nın ve Recep Tayyip Erodoğan’ın deprem bölgesinde ilk sırada yer alması sonrası, CHP’li adayın seçildiği Tekirdağ Belediyesi tarafında otelde kalan depremzedelerin çıkarıldığı iddia edilmişti.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, depremzedeleri otellere kabul ederken AFAD ve valilikle koordineli planlama yaptıklarını belirtti. Albayrak, diğer illerde depremzedeler bir ay sonra çadır kentlere ve konteyner evlere geçerken Tekirdağ Belediyesi’nin 4 aydır misafir ettiğini hatırlattı. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Albayrak, AFAD ve valilikle yapılan planlama gereğince otellerdeki depremzedelerin AFAD’ın belirlediği yerlere geçeceğini söyledi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önceden yapılan planlamaya göre dünkü yazının yazıldığını hatırlatan Albayrak, “bir algı operasyonu ile karşı karşıyayız” dedi.

“Ağırladığımız depremzede sayısı 550’ye kadar çıktı. Şu an 43 aile kaldı yaklaşık 100 kişi”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak şunları söyledi:

‘6 Şubat depremi oldu. Sabah saat 5’ten itibaren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak kurtarma ekipleri ve diğer ekiplerle beraber bölgeye intikal ettik. Ayrıca akşamına bölgedeydik. İskenderun ve Hatay tarafındaydık. Ben de katıldım. İkinci günden sonra olay yerini görünce Tekirdağ’da bizim yazlık sayfiye yerlerimiz var. Kumbağ Barbaros gibi oradaki otellerde bir grup depremzedeyi misafir edelim diye oradan ilk etapta 100 kişilik bir grubu Tekirdağ’a getirdik. Otellere yerleştirdik. Her türlü olanakları sağladık kendilerine.

Sonra bu rakam yaklaşık olarak 550’yi buldu. Bir kısmı dönmeye başladı. Bu arada da 43 aile kaldı burada yaklaşık 100 kişiyi bulmaktadır.

Valilik ve AFAD’la bir çalışma yaptık. Bundan sonrası için Valiliğin çadır kentleri olacaksa oraya veyahut da AFAD’ın Malkara’daki yurtlarına bırakalım diye anlaşmıştık’

AFAD’a dün yazılan yazının daha önceden planlanan süreçle ilgili olduğunu düne özel yazılmadığını belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Albayrak şunları söyledi:

‘Biz de bu konuda AFAD’a bir yazı yazdık dedik ki ‘Mayıs ayı veya Mayıs ayının sonunda depremzedeleri alacak mısınız?’

AFAD’da bize “daha hazır değiliz” deyince biz biraz daha uzattık şimdi.

Onların hazır olup depremzedeleri almalarını bekliyoruz. Biz bütün gücümüzle yardıma devam ediyoruz.  

Biz bu yazıyı yazdığımızda valiliğe – bilmiyorum nereden almışlarsa yazıyı – bu yanlış anlaşıldı. Depremzedeleri dışarı koyuyormuş gibi, hatta siyasal mesaj gibi algılandı.

Ben sosyal demokrat birisiyim, depremzede üzerinden asla siyasi malzeme yapmam yapamam…

Çok kötü bir algı operasyonu yapıldı. Ben de bunun üzüntüsü içerisindeyim.

Diğer iller ve ilçelerde bir ay misafir edip çadır kentlere gönderdi. Biz 4 ay misafir ettik. Burada AFAD ve valilik hazır olmayınca biz tekrar devam ettirdik. Onlar hazır olana kadar.

AFAD ve valilikte biz daha önce konuşmuştuk. Diğer illerde depremzedeler otellerden, çadır kentlere yerleştirildiler. O planlamaya göre onları çadır kente taşıyacaktık. Diğer illerde olduğu gibi. Dünkü yazı siyasi bir nedenle çıkarıyor gibi algılandı.

Biz depremzedeleri zaten AFAD üzerinden alıyoruz. Onlarla bu sürecin tüm iş birliğini yapıyor. AFAD depremzedeleri Malkara’daki konutlara yerleştirmek istiyor. Depremzedeler de pek istemiyor oraya gitmek sanırım. 

Biz her ihtimale karşı süreyi uzattık’

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tekirdağ Belediye Lideri Konuştu: “AFAD ve Valilikle Planlamıştık”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir