Bilim Dünyasında Gibisi Görülmemiş Bir Hadise: Başından Vurulduktan Sonra Dünyayı Zıt Görmeye Başlayan Adam

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merhabalar. Bundan tam 85 yıl önce nörobilim dünyasını sarsan bir olay gerçekleşti. Başından kurşun yiyen bir askerin sağ kurtulduktan sonra gördüğü her şeyi ters görmesi daha önce benzeri hiç görülmemiş bir vakaydı. Peki, Hasta M adı verilen bu vaka nedir ve bilim dünyasına ne gibi getirileri olmuştur?

Detaylar içerikte!

Başından vurulan bir adamın gözlerini açtığında dünyayı tersten görmeyi başlaması kulağa ne kadar da garip geliyor farkında mısınız? Ama nörobilim dünyasını alt üst eden böyle bir vaka var ve adı da Hasta M vakası.

Neurologia dergisinde yeni yayınlanan bir çalışma, tarihteki en tuhaf ve garip beyin hasarı vakalarından birini keşfetti: Bu keşif, 1938 yılında İspanya İç Savaşı sırasında başından vurulan ve dünyayı tersten görerek uyanan 25 yaşındaki bir hastanın başına gelenlerdi.

Kurşun yarasından kurtulan askere, askeri hastanede yaralarına bakan 28 yaşındaki doktor Justo Gonzalo tarafından Hasta M adı verildi.

Başından vurulan Hasta M’ye gördüğü insanların ve nesnelerin yeri gerçekte oldukları yerin tam tersi gibi görünüyordu. Üstelik bu durum sadece görme duyusu için değil, işitme ve dokunma duyusu için de geçerliydi.

ychef.files.bbci.co.uk

M’nin beyni hem normal hem de tersten yazılan harfleri ve sayıları okuyabiliyordu ve beyni bu ikisi arasındaki farklı algılayamıyordu. Hasta M ayrıca bir kol saatindeki zamanı da nereden görürse görsün okuyabiliyordu.

Hasta M, İspanyol sinirbilimci Justo Gonzalo tarafından yaklaşık 50 yıl boyunca incelendi ve yaptığı analiz, insan beyninin işleyişi hakkında bildiklerimiz konusunda önemli bir değişikliğe yol açtı.

1940’larda Gonzalo, beynin farklı bölümlerin toplandığı bir yer olmadığını, bunun yerine organ boyunca kademeli olarak dağılmış çeşitli işlevleri olduğunu öne sürdü. Bu iddia, o dönemki geleneksel bilgilerle tamamen zıt bir görüştü.

Gonzalo, Hasta M’nin beyninden aldığı yaraları incelediği sırada bu yaralanmaların beynin belirli işlevlerini yok etmediğini, sadece çeşitli işlevlerin dengesini bozduğunu fark etti. Hasta M, bir inşaattaki işçileri ters görse bile bu onun için bir sorun değildi.

Gonzalo bu vaka için üç sendrom tanımladı: Bunlar merkezi (birden çok duyuda kesintiler), parasantral (merkezi gibi, ancak etkileri eşit dağılmayan) ve marjinal (belirli duyular için beyin yollarını etkileyen) sendromlar.

Nöroloji uzmanı Gonzalo’nun hasta M ile tanışmasından 85 yıl sonra, Madrid Complutense Üniversitesi’nde fizikçi ve fahri profesör olan kızı Isabel Gonzalo, Hasta M’yi ve Gonzalo’nun beyin dinamiklerinin fizyolojik yorumunu keşfetmek için babasının arşiv belgelerine yeniden baktı.

Yayınladığı makaleye göre Hasta M’nin anormal durumu, günümüzün analizlerine ve klinik deneylerine değerli bir alternatif bilimsel kanıt olarak karşımıza çıkıyor ve Justo Gonzalo tarafından geliştirilen beyin dinamiği teorisinin temellerinin kurulmasına katkı sağlıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bilim Dünyasında Gibisi Görülmemiş Bir Hadise: Başından Vurulduktan Sonra Dünyayı Zıt Görmeye Başlayan Adam

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir