Örümcek Adam’daki Hekim Octopus’un Kollarını Kullanan İnsanların Dans Ettiği İmgeler Viral Oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Örümcek Adam (Spider Man) serisinin kötü adamı Doktor Octopus’unkine (Doktor Ahtapot) benzer teknolojik kollar kazandıran bir mekanizma icat edildi. İnsanların kullanabildiği bu robotik kolların görüntüleri dikkat çekti.

Örümcek Adam (Spider Man) serisinin kötü adamı Doktor Octopus’unkine (Doktor Ahtapot) benzer teknolojik kollar kazandıran bir mekanizma icat edildi.

Jizai adlı bir Japon robotik şirketi tarafından hayata geçirilen bu mekanizmayı insanlar da kullanabiliyor.

Sistemi geliştiren ekibin Nobel Ödüllü yazar Yasunari Kawabata’nın 1963’te yazdığı, bir genç kızın özel bir gece için partnerine kollarından birini ödünç vermeye karar verdiği kısa öyküsünden esinlendiği aktarılıyor.

Yanı sıra yer alan bilgilere göre, “Bu roman bariz bir kurgu. Ancak yazılmasından bu yana yarım asırdır, ortaya çıkan insan-makine entegrasyon teknolojileri, Kawabata’nın dünyasını fiziksel olarak deneyimlememize olanak tanımaya başladı” diye belirtiliyor.

Deneylerimizde vücudun kolların bağlanmasını/ayrılmasını tam olarak algılayabildiğini gördük ve özellikle de takılan robotik kolları çıkarırken veya sayısını azaltırken güçlü bir etki hissettik.

Bir siborg toplumunda dijital siborglar arasındaki olası etkileşimleri keşfetmek için tasarlanan teknolojik kolların çeşitli hastalıklar nedeniyle sınırlı hareket kabiliyetine sahip olan kişilerin yaşam kalitesini iyileştirmesi hedefleniyor.

Zira Jizai’nin yaptığı açıklamalara göre teknolojik kolların somut hedefler yerine daha çok soyut amaçlar için üretildiği belirtiliyor.

Şirketin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, ‘Sistem, bir siborg toplumunda dijital siborglar arasındaki olası etkileşimleri keşfetmek için tasarlandı.’

Cihazın tanıtım videosunda görüntülenen klasik müzik eşliğinde robotik kollarıyla dans eden iki insan model ise bilim dünyasında gündem oldu.

İşte sosyal medyanın ilgisini çeken o video:

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Örümcek Adam’daki Hekim Octopus’un Kollarını Kullanan İnsanların Dans Ettiği İmgeler Viral Oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir