Temettü Hissesi Takip Edenlere: 2023’te Temettü Vermesi Beklenen Hisseler

temettu-hissesi-takip-edenlere-2023te-temettu-vermesi-beklenen-hisseler-Luxdx45s.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Borsa İstanbul, bir yükselip bir düşerken, bir kesim yatırımcı var ki bunlarla hiç ilgilenmiyor. Uzun zamandır finansal özgürlük, emeklilik yatırımcısı, temettü emeklisi başlıklarıyla tanımlayan bu kesim, yıllık karını paylaşacak şirket arıyor. 2023’te karlarını ortaklarıyla paylaşması beklenen şirket hisselerini sizin için derledik.

Temettü, şirketlerin hissedarlarına payları oranında kar dağıtması olurken, yıllık bilançoda açıklanan net kardan ve ayrılmış yedek akçeden dağıtılır.

Genel kurulda karar verilen temettü dağıtımı, ana sözleşmedeki bir maddeyle eşit ya da pay tiplerine göre oranlarda yapılır. 

Temettü dağıtımları genelde yıllık bilançoları takip ederek yılın 2. çeyreğinde dağıtılır. Temettü ödemesi almak için genel kurulda belirlenen tarihte hisse senedi sahibi olmanız gerekir. Temettü dağıtım tarihleri Borsa’ya bildirilerek duyurulur. Duyuru tarihinde hissenizin olması ve dağıtılırken de hesabınızda bulunması gerekir.

Temettü verimi, dağıtılan net temettü miktarının hisse değerine oranıyla, bulunur.

Hissenin değeri 100 TL’yse, hisse başına 4 TL olarak ödenen temettüyle verim %4 olarak bulunur. Formül [(Hisse başına ödenen temettü/Hisse Fiyatı)*100] formülüyle bulunur.

2023 strateji beklenti raporlarında bulduğumuz temettü beklentisi olan şirketler, bu şirketlerin 2022 yılına dair açıklayacakları kar oranları yatırım kurumları tarafından açıklandı.

Borsa’da alayım unutayım, kar etsin her yıl payımı da versin denilen hisseler Yapı Kredi ve Şeker Yatırım raporlarında bu şekilde görüldü.

Unutmayın! Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

MİNİMUM MAGAZİN ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin