Matrah Nedir? Matrah Nasıl Hesaplanır? Matrah Arttırımı Olursa Ne Olur?

matrah-nedir-matrah-nasil-hesaplanir-matrah-arttirimi-olursa-ne-olur-6hHvck6R.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ÖTV indiriminin olmayacağını fakat  matrah düzenlemesi üzerinde çalışıldığını ifade etti. Bu açıklamanın üzerine vatandaşlar matrahın ne anlama geldiğini, matrahın nasıl hesaplandığını araştırmaya başladı. Peki matrah nedir? Matrah nasıl hesaplanır? İşte detaylar.

Matrah Nedir?

Matrah, vergi borcunu hesaplamak için kullanılan, vergi yasalarına çerçevesinde belirlenen vergiye dayalı tutarı ifade etmektedir.

Matrah Nasıl Hesaplanır? Matrah Çeşitleri Nelerdir?

Matrah, satış faturalarının KDV hariç tutarlarının 1 aylık zaman dilimindeki toplamına denir. Özel tüketim vergisi söz konusu olan ürünlerde hesaplanan ÖTV, KDV matrahına dâhil değildir. 

KDV Tutarı / KDV Oranı x 100 = KDV Hariç Tutar (Matrah)Matrah + KDV Tutarı = KDV Dahil Tutar (Toplam Tutar)

  • Advalorem matrah: Belirli bir rakamdır. (…..TL). Örneğin gelir vergisinde elde edilen gelirden indirilebilir giderler düşüldükten sonra kalan kısım matrahı oluşturur. Bu tutara ‘oran’ uygulanması yoluyla da vergi borcu hesaplanır; bu işleme de verginin tarhı denilmektedir.

  • Spesifik matrah: Vergiye sebep olan şeyin cinsi, özelliğine göre belirlenen matrahtır (m2, kwat, motor gücü 1500 gibi). Örneğin MTV’de matrah hesaplanırken motorlu taşıtın motor gücü hesaba katılmaktadır.

Matrah Arttırımı Olursa Ne Olur?

Gelir ve Kurumlar Vergisi mükellefleri, Katma Değer Vergisi mükellefleri, Gelir ve Kurumlar Stopaj Vergisi mükelleflerinin faydalanabildiği matrah artırımı, kişi ya da kişilerin ek vergi ödemesine engel olur. Maliye Bakanlığı’nın vergi incelemesinde kişi fazladan vergi ödemekten kurtulur.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

MİNİMUM MAGAZİN ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin