Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’nın Erteleneceği İddiasına Açıklama Getirdi

milli-egitim-bakanligi-ogretmenlik-kariyer-basamaklari-sinavinin-ertelenecegi-iddiasina-aciklama-getirdi-eCnKHNnY.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Prof. Dr. Lale Karabıyık, Uzman öğretmenlik sınavı ve Öğretmenlik Meslek kanunu ile ilgili yaptığı açıklamalarla gündeme gelmişti. Karabıyık, taleplerinin kabul edildiği takdirde Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’nın iptal olacağını duyurmuştu. Bu yıl ilk defa yapılacak olan uzman ve başöğretmenlik sınavına girecek binlerce kişi konu hakkında araştırma yapmaya başlamıştı. Milli Eğitim Bakanlığı resmi hesaplarından bir paylaşım yaptı. MEB’in duyurusunda sınavın iptal edileceğine dair çıkan haberleri yalanladı.

Cumhuriyet Halk Partisi, uzman öğretmenlik ile başöğretmenlik sınavlarını içeren Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için 8 Nisan 2022 tarihinde Anayasa Mahkemesi’nde dava açmıştı.

Anayasa Mahkemesi tarafından 9 Kasım Çarşamba günü esastan görüşülen dava hakkında konuşan CHP Bursa Milletvekili ve CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık yaptığı açıklamalarla gündeme gelmişti.

”Eğer yürütmeyi durdurma talebimiz kabul edilirse 19 Kasım’daki sınav iptal olacak.”

Karabıyık, “Öğretmenlik zaten bir uzmanlık mesleğidir. Öğretmenliğin tekrar bir sınava bağlanması ve bir taraftan da öğretmenlerin özlük haklarının sınav sonuçları ile iyileştirilmesi son derece yanlış. Eğer yürütmeyi durdurma talebimiz kabul edilirse 19 Kasım’daki sınav iptal olacak. Bu sınavın yapılması hiçbir şekilde doğru değil” ifadelerini kullanmıştı.

Yapılan bu açıklamaların ardından sınava girecek olan adaylar tarafından Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’nın iptal edilip edilmeyeceği merak konusu oldu.

Uzman öğretmen ve başöğretmen unvanı için ayrı ayrı olmak üzere yapılacak Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı hakkında detaylı bir araştırma başladı.

Konu hakkında sosyal medyada yapılan paylaşımların artmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), konu hakkında bir açıklamada bulundu.

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı İptal Olacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı resmi sosyal medya hesapları üzerinden paylaşım yaptı. Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’nın ertelendiği iddialarını yalanlayan MEB açıklamasında, 

Sosyal medyada paylaşılan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı’nın ertelendiği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Gerekli olduğunda her türlü bilgilendirme Bakanlığımızca düzenli olarak yapılmaktadır. Resmî makamlarımızca yapılan bilgilendirmeler dışındaki iddialara itibar edilmemesi gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur‘ ifadelerine yer verdi.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

MİNİMUM MAGAZİN ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin