TÜSİAD Başkanı: “Faiz Düşerken, Krediye Erişim, Enflasyon ve Kurlarda Sorun Varsa Bir Kez Daha Düşünülmeli”

tusiad-baskani-faiz-duserken-krediye-erisim-enflasyon-ve-kurlarda-sorun-varsa-bir-kez-daha-dusunulmeli-R4kxT3IK.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Orhan Turan, 14. Rekabet Kongresi’nde yaptığı konuşmada, düşük faiz politikasının amaçlarının tekrar ele alınması gerektiğini vurguladı.

“Politika faiz oranlarının düşürülmesine rağmen, diğer faiz oranlarıyla aradaki ilişki kopmuşsa…”

Turan, Birgün’de aktarılan açıklamasında, “Politika faiz oranlarının düşürülmesine rağmen, diğer faiz oranlarıyla aradaki ilişki kopmuşsa, krediye erişimde sorunlar varsa, düşük faiz oranları ile yatırımlar finanse edilemiyorsa, üstelik enflasyon ve kurlardaki sorunlar devam ediyorsa düşük faiz politikası ile hangi ekonomik amaçlara nasıl ulaşılacağının bir kez daha ele alınmasına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz’ dedi.

“Türkiye ekonomisi üzerinden ‘enflasyon kamburunu’ atmalı”

İş dünyasının önde gelen kuruluşlarından TÜSİAD’ın başkanı Turan, bankacıların iş dünyasıyla birlikte krediye erişilemediği söylemlerini hatırlatarak, yatırımların yapılabilmesinde finansmanın ucuz uygun olması kadar erişilebilirliğinin de önemli olduğunun altını çizdi.

Fiyat istikrarı dinamiklerinde son 4-5 yıldır görülen bozulmanın enflasyonla mücadelede para politikası yanında mali politikalar ve sektörlere yönelik yapısal politikalarla düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Turan, Türkiye ekonomisi üzerinden “enflasyon kamburunun” atılması gerektiğini söyledi.

“Türkiye için daralmayı kaçınılmaz”

Küresel sorunların içeride makroekonomik istikrarsızlıkla birlikte günü kurtarmaya yönelttiğini söyleyen Turan, küresel ekonomide likidite azalması ve maliyet yükselişlerinin ABD ve Çin gibi ekonomilerde yarattığı yavaşlamaya işaret ederken, Avrupa’nın da tehdit altında olmasıyla Türkiye için daralmayı kaçınılmaz kıldığını gelecek için belirsizliği arttırdığını vurguladı.

“İhracattan altını çıkarınca geriye kalan eksi”

Koşulların ihracat ve büyüme perspektiflerde zorlaştığını açıklayan iş insanı Turan, dış açık finansmanında sıkıntıya düşülmesi ihtimalinin yükseldiği konusunda uyardı. 

Büyüme göstergelerinde ve ihracat hızında yavaşlamaya işaret ederken, cari açığın yükseldiğini belirtti. 

Ekimde ihracat artışından altın ihracatının çıkarılması halinde eksiye düştüğünü de hatırlattı.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

MİNİMUM MAGAZİN ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin