‘Türkiye Raporu’ Araştırması: Hangi Parti Seçmeni Atatürk’ü Nasıl Tanımlıyor?

turkiye-raporu-arastirmasi-hangi-parti-secmeni-ataturku-nasil-tanimliyor-gp8uq1LI.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Türkiye Raporu, Mustafa Kemal Atatatürk’ün hayata vedasının 84. yıl dönümünde anket düzenledi. Türkiye’nin 26 ilinde 2 bin kişiyle yapılan araştırmada katılımcılara Atatürk’ü ‘Kurtarıcı’Devrimci’ ve ‘Diktatör‘ seçeneklerinden hangisiyle tanımladığı soruldu.

Atatürk’ü “Diktatör” olarak tanımlayanların oranı yüzde 9

Araştırmada katılımcılara üç sıfat verilerek Mustafa Kemal Atatatürk’ü en iyi tanımlayan hangisi diye soruldu. Ankete katılanların yüzde 63’ü “Kurtarıcı” derken, ‘Devrimci’ diyenlerin oranı yüzde 28 oldu. Ankette yüzde 9’luk bir kesim ise Gazi Mustafa Kemal’ü  ‘Diktatör” olarak tanımladı.

İYİ Parti seçmeninin yüzde yüzde 70’ten fazlası Atatürk’ü “Kurtarıcı” olarak görüyor

Verilen yanıtlar oy davranışı bağlamında değerlendirdiğinde seçmen grupları arasında belirgin farklar var. AK Parti seçmeninin yüzde 62.2’si Atatürk’ü ‘Kurtarıcı’ olarak değerlendirirken, ‘Diktatör‘ tanımlaması yapanların oranı yüzde 14.6’da. Atatürk’ü ‘Kurtarıcı‘ olarak tanımlayanların en yüksek olduğu grup ise yüzde 73.1’le İYİ Parti. HDP ise “Devrimci” yanıtını verenlerin en yüksek seviyede olduğu grup. HDP seçmeninde aynı zamanda yüzde 10’luk bir kesim ‘Diktatör‘ yanıtını vermiş.

Kadınlarda “Diktatör” diyenlerin oranı genel ortalamanın iki puan üstünde

Bütün yaş ve cinsiyet gruplarında yüzde 58’in üzerindeki çoğunluk Mustafa Kemal Atatürk’ü tanımlayan en iyi sıfatın “Kurtarıcı” olduğunu düşünüyor. Öte yandan kadın katılımcılarda “Diktatör” yanıtını verenlerin oranı yüzde 11 ile genel ortalamanın iki puan üstünde. 65 yaş ve üstündeki katılımcılar “Kurtarıcı” yanıtını verenlerin en büyük çoğunluğu oluşturduğu grup olurken genç yaş grubunda ‘Diktatör‘ yanıtı yüzde 14 seviyesinde.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

MİNİMUM MAGAZİN ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin