Soylu’dan Kürtçe Konser Yasağına Gerekçe: ‘Yaşam Tarzı ve Güvenliğini Korumak’

soyludan-kurtce-konser-yasagina-gerekce-yasam-tarzi-ve-guvenligini-korumak-GgYYLr9Y.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Pervin Çakar konserinin repertuarında Kürtçe eserler bulunması sebebiyle engellendiği iddialarını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. Soylu’dan ‘Bu kararlar yaşam tarzına müdahale değil aksine vatandaşlarımızın yaşam tarzını ve güvenliğini korumak için alındı’ yanıtı geldi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Pervin Çakar’ın mayıs ayında konser vermek için başvurduğu Mardin Artuklu Üniversitesi’nin, repertuarında Kürtçe eserler bulunması sebebiyle kendisine salon vermediğini duyurması üzerine söz konusu iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Tanrıkulu, iddiaların doğru olup olmadığını sordu. Tanrıkulu, Türkiye genelinde son altı yılda kaç konsere Kürtçe eserler nedeniyle izin verilmediğinin yanıtlanmasını istedi.

“Yaşam tarzına müdahale değil”

Pervin Çakar

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre, CHP’li Tanrıkulu’nun soru önergesine cevap veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nda yer alan 11’inci maddeye dikkat çekerek şu ifadelerle yer verdi: 

‘Vali, il sınırları içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatının amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır. Bu maksatla devletin genel ve özel kolluk kuvvetlerini istihdam eder, bu teşkilat amir ve memurları vali tarafından verilen emirleri derhal yerine getirmekle yükümlüdür.’ (C) fıkrasında ‘(…) Vali, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde on beş günü geçmemek üzere (…) yasaklayabilir’ hükümleri amirdir.’

Bütün etkinliklerin yasaklanmasından ziyade usullerine uygun taleplerin değerlendirildiğini ifade eden Soylu, söz konusu yasaklamalarda etkinliklerin güvenli bir ortamda yapılmasının amaçlandığını savunarak “Bu kararlar yaşam tarzına müdahale değil aksine vatandaşlarımızın yaşam tarzını ve güvenliğini korumak için alındı” dedi.

“Topu taca attı”

CHP’li Tanrıkulu, Bakan Soylu’nun soru önergesine verdiği yanıtı ‘topu taca atmak’ olarak değerlendirdi. 

Kendisinin sorduğu sorular ile verilen cevaplar arasında hiçbir illiyet bağı olmadığına dikkat çeken Tanrıkulu, “Kürtçe konser ve tiyatroların yasaklandığının resmi olarak açıklanmaması için böyle bir yanıt verilmiştir. Aslında bu yanıt Kürt dilinin nasıl baskı altında olduğunun da dolaylı olarak itirafıdır” diye konuştu.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

MİNİMUM MAGAZİN ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin