Bakanlık Sigara ve Alkol Satışı İçin Harekete Geçti: Yasak Genişliyor

bakanlik-sigara-ve-alkol-satisi-icin-harekete-gecti-yasak-genisliyor-RHA5YlKX.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı yeni yönetmelik taslağına göre; kültür, eğitim ve öğretim, spor hizmeti ve sağlık hizmeti verilen yerlerde sigara satılamayacak. Akaryakıt istasyonlarında da alkol satışı ya da sunumu olmayacağı da kaydedildi. 

Dağıtım araçları beyaz renkte olacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, içki ve sigara satışına ilişkin bir yönetmelik hazırladı. Yönetmelik taslağına göre, kültür, eğitim ve öğretim, spor hizmeti ve sağlık hizmeti verilen yerlerde sigara satılamamasıyla ilgili düzenleme genişletilecek. 

Milliyet’ten Mithat Yurdakul’un haberine göre, üniversite kampüslerinde, öğrenci yurtlarında, yurtların eklentileri ve bahçelerinde, yurt yerleşke sınırları içinde; sağlık hizmeti verilen yerlerin açık alanları ile yapıların eklentileri ve bahçelerinde, tüm yerleşke sınırları içinde herhangi bir şekilde alkol satılamayacak ya da sunulamayacak. Spor müsabakası yapılan stadyum ve kapalı spor salonlarıyla; kahvehane, kıraathane, pastane, bezik ve briç salonları ile akaryakıt istasyonlarında da alkol satışı ya da sunumu olmayacak.

Araçlarda hiçbir logo ve kısaltma kullanılamayacak

Taslağa göre, sigara dağıtan araçlara da düzenleme yapılacak. Sigara firmalarına ait taşıtlarda ticaret unvanlarıyla firma bilgilerine yer verilebilecek ancak, bu bilgiler beyaz zemin üzerine siyah renkte, araçların yan yüzeylerinde ve bir yan yüzey alanının yüzde onunu aşmayacak şekilde olacak.

Araçlarda hiçbir logo ve kısaltma kullanılamayacak. Tütün ürünleri sektöründe faaliyet gösteren bütün firmaların kullandıkları dağıtım araçları beyaz renkte olacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

MİNİMUM MAGAZİN ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin