Ekonomide Büyük Tehlike: İklim Değişikliğiyle Gelen Kuraklık Tarım Üretimini ve Gıda Fiyatlarını Vuracak!

ekonomide-buyuk-tehlike-iklim-degisikligiyle-gelen-kuraklik-tarim-uretimini-ve-gida-fiyatlarini-vuracak-rgH7VihL.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Kuraklık dünyada gündem olmaya devam ederken, özellikle Türkiye’de yükselen gıda enflasyonu gözleri iklim krizine çeviriyor. Uzmanlar ekimlerin geciktiğini, normalin üzerinde sıcaklıkların ve yağışlardaki azalma sorunlarının fiyatları daha da arttıracağını belirtirken, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de katıldığı uluslararası bir toplantıda 2030 yılında yaklaşık 670 milyon insanın hala yetersiz besleniyor olacağının tahmin edildiğini söyledi. Trakya’da da uzmanlar nehirlerin seviyelerinde dip görüldüğünü belirtirken, BM raporu da korkuttu.

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmasında en büyük etkenlerden biri olan gıda fiyatlarındaki artış, TÜİK verilerine de yansıyor.

Hükümetin alım gücünde yükselme için enflasyonu düşürmesi, enflasyon için de öncelikle gıdada düşüş sağlaması gerekli görülüyor. 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kuraklığın birçok ilde üreticilerin ekimlerine engel olduğunu açıklarken, 60 ilde ekimler için yeterli yağışın olmadığını da söyledi. 

Üreticilerin ekimleri ertelediğini açıklarken, yağış beklendiğini bazı çiftçilerin de kuru kuruya ekim yaptığını söyledi.

Gübre fiyatlarındaki fahiş yükselişle sorunlar yaşanan tarımsal üretimde ithalatın da çare olmayabileceği konuşuluyor.

Türkiye’nin öncü olduğu ve Rusya’nın yeniden katılımıyla açılan tahıl koridoru buğdayda fiyat artışını duraksatsa da Dünya Bankası ve BM gibi kuruluşlar kışın gıdaya erişimin dünyada özellikle düşük gelirli ülkeler ve insanlar için hayati sorun olacağına dair uyardı. 

ParaAnaliz’in aktardığına göre, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ekim ayında yağışların yetersiz kalmasının kuraklık riskini artırdığına dikkat çekerken, normalin üzerindeki sıcaklıkların yağış sonrası toprağı daha hızlı kuruttuğunu da belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Paris’te katıldığı Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) toplantısında “Küresel Gıda Güvenliği İçin Birlikte Hareket Etmek: Son Krizlerden Alınan Dersler” başlıklı oturumda konuştu.

Kirişci, 2021’de dünyada açlıktan yüz milyonlarca kişinin etkilediğini belirtirken, 2030 yılında bu sayının yaklaşık 670 milyon insan olacağının tahmin edildiğini de ekledi. 

Kirişci, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için Eylem On Yılı’nda dünyada gıda sistemlerinin kırılgan olduğunu, yeterli gıdaya erişimin eşit olmadığını belirtirken, salgın, iklim ve savaş ile son 2 yılda bu durumun daha da kötüleştiğini hatırlattı.

Kirişci, küresel gıda güvenliği üzerinde güvensizlik baskısını attırdığını da söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karadeniz Tahıl Girişimi’ni başlatan adımları atmasının askıya alınan sevkiyatları, kaldığı yerden devam ettirdiğini vurgulayan Bakan Kirişci, olumlu etkilerinin de hemen görüldüğünü, buğday fiyatlarındaki düşüşle açıkladı.

Trakya Üniversitesi Doğal Afet Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Musa Uludağ, küresel iklim değişikliğinin yağış rejimlerini etkilemesinin uzun süreli kuraklıklara neden olduğunu açıkladı.

İnsanların iklimi, doğal süreç dışında değiştirdiğini vurgulayan Uludağ, dünya tarihinde bu kadar kısa sürede iklim değişiklik olduğunun görülmediğini açıkladı.

Trakya’da görülen yaz aylarındaki kuraklığın halen sürdüğünü bunu da durumun birçok soruna yol açtığını açıklayan Uludağ, bu yaz yaşanan kuraklığın akarsuların debilerinde ciddi bir düşüşe yol açtığını söylerken, önemli su kaynakları Meriç, Tunca, Arda ve Ergene nehirlerinde su seviyeleri mevsim normallerinin altında görülüyor.

Yağış azlığı ve buna bağlı olarak Trakya’da son yıllarda az görülen kar yağışının nehirleri olumsuz etkilediği belirtilirken, son verilerin oldukça düşük olduğu da vurgulandı.

Verilerin Trakya’nın önemli akarsularının kuruma aşamasında olduğunu gösterdiği belirtilirken, bu bölgenin Türkiye’nin en önemli çeltik sahası olduğuna da dikkat çekildi. 

Doç. Dr. Uludağ, kuraklık ve sıcaklıkların yüksekliğinin tarım faaliyetlerine olumsuz etki yaptığını vurgularken, yağışın azlığı ve sıcaklıkların tarımsal anlamda ciddi bir problem olduğu açıklandı.

Birleşmiş Milletler (BM) raporunda buzulların büyük kısmının 2050 yılına kadar iklim krizi etkisiyle yok olacağı açıklandı.

UNESCO’nun “Dünya Mirası Buzullar” adlı raporunda, iklim değişikliğinin başlangıcı kabul edilen buzulların erimesi ele alınırken, 50 alanda bulunan 18 bin 600 buzulun üçte birinin 30 yıl içinde kaçınılmaz biçimde yok olacağı ifade edildi.

Uzmanlar, geri kalanı kurtarmak için küresel ısınmanın durdurulması gerektiğini belirtti. Afrika, Avrupa ve Amerika’da da bazı buzullardan iz dahi kalmayacağı vurgulandı.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

MİNİMUM MAGAZİN ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin