“KPSS Mağdurları Derhal Dava Açmalı”

kpss-magdurlari-derhal-dava-acmali-V9EY8KUi.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Karar gazetesi yazarı hukukçu Figen Çalıkuşu, sınav mağdurlarının izleyeceği hukuki yolu da tarif ederek, vakit geçirmeden dava açmaları ve mahkeme kanalıyla sınav sonuçlarını yeniden değerlendirilmeye almalarını tavsiye etti.

Neler Olmuştu?

31 Temmuz’da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) şaibeli soru skandalı sonrası ÖSYM tarafından iptal edildi. Skandalın ardından ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alınıp yerine Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy getirildi.

İptal edilen KPSS Lisans Sınavı’nın Genel Yetenek oturumu 18 Eylül, Alan Bilgisi oturumun ise 24-25 Eylül 2022 tarihinde tekrar edildi.

Ancak sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından ikinci sınavla da ilgili bir çok iddia ve şaibe sınava girenler tarafından çeşitli platformlarda dile getirildi. 

Dile getirilen şaibelerin başında sınava girenlerin optik okuyucu üzerinde işaretledikleri cevap anahtarı ile sonuçların uyuşmamasıydı. Mağdur olduğunu öne sürenlerin bir kısmı ise net sayılarının sınav sonuçlarına yansımadığını kaydetti.

“Bir ülkede bir iki defa yaşanır böyle şeyler biz senelerdir yaşıyoruz”

Şikayetler çoğalırken Karar gazetesi yazarı hukukçu Figen Çalıkuşu, 23 Derece Youtube kanalında Burcu Uğur’un konuğu olarak yaşanan mağduriyeti ve KPSS skandallarını hukukçu gözüyle değerlendirdi. 

‘Bir ülkede bir iki defa yaşanır böyle şeyler biz senelerdir yaşıyoruz’ diyen Figen Çalıkuşu FETÖ’yü ve geçmişteki şaibeli sınavları işaret ederek ‘O beraber yürüdükleri terör örgütü, sonra ‘yargı kumpası kurdular’ diye ayrıldıkları onlar yapıyordu ya bunları, şimdi aynısını yıllardır kendileri yapıyor. Değişen ne var? Hiçbir şey.’ ifadelerini kullandı.  

Aynı kurum tarafından yapılan iki sınavda da şaibe ve suiistimal olduğunu vurgulayan Çalıkuşu, ‘Buna biz neden demokratik isyan etmiyoruz? ‘Sokaklara çıkalım, vandallık yapalım’ demiyorum. Bu sınavları artık bu kurum yapamaz. Bu sınavları özel bir şirket yapsa CEO yapsa onu başında tutar mısın, tutmazsın. İyi niyet nedir telafi etmeye yöneliktir, yeni bir sistem kurmaya yöneliktir. Demek ki burada iyi niyet ve bu ülke insanlarının geleceğine dair olumlu bir tercih yok’ dedi.

İptal edilen ilk sınavla ilgili hukuki sürece işaret eden Çalıkuşu şunları söyledi:

‘Şimdi güya iptal edildi bu sınav. Peki o sınava o suistimali karıştıranla ilgili bir yargı kararı duyduk mu? Ne oldu o insanlar, sorumluları hiç bulunamadı mı, neredeler? Bir tweet atanı evinden tutup çıkartıyorsunuz. Şebnem Korur Fincancı bir tweet attı ‘sorgulansın’ dendi. Sorgulansın, sorgulanmasın, iftiradır, değildir. Koştur koştur cezaevine gönderiyorsunuz. Peki bu insanlar nerede? İptal ettiniz yani kabul ettiniz suistimalin varlığını. İkinci sınavı yaptınız bakın tekrar ortada aynı gerçekler.’

Mağdurları mutlaka kağıtlarının incelenmesi isteğiyle İdare mahkemelerine dava açmaları ve sınavın iptalini istemeleri gerektiğini vurgulayan Çalıkuşu, sözlerini şöyle sürdürdü: 

‘Sınav kağıdının kurumdan istenerek incelenmesini mahkemeler yapabilir, o mahkemenin yetkisi altında. Bunu boş geçmeyelim, bugün KPSS yarın YKS.  Tercihleri bu ülkenin insanları değil, tercihleri kendi tebaalarını yerleştirmek. Sadakate dayalı bir yapı kurmak. İnsanlar çaresiz bir şekilde sadıkmış gibi gözükmek zorunda kalabilirler ama nereye kadar. Bugün kendinizi bir yere yerleştirdiniz sadık göründünüz. Peki milyonlar var, sizin evlatlarınız var, yarın onlar da değişik sınavlara girecekler.  Bir yerde artık ‘milat bitti bu defteri kapatıyoruz. Biz gerçekten hukuk ve adalet istiyoruz.’ diye haykırmamız gerekiyor’

“KPSS mağdurların bölge idare mahkemelerine derhal dava açmaları lazım”

‘Mağdurların bölge idare mahkemelerine derhal dava açmaları lazım’ Çalıkuşu mağdurlara şöyle seslendi: ’30 günü geçirdik diye endişe etmesinler idareye başvurup bir cevap alamadıkları takdirde tekrar süre başlar. O yüzden çok gecikmeden mutlaka en son idari işlemden itibaren 30 gün içinde kağıtlarının tedbiren incelenmesi ve sınavın iptali istemiyle dava açsınlar.’

Sınav mağdurlarına ‘bu dava sürer, uzar’ diyerek yılgınlığa kapılmamalarını hatırlatan Figen Çalıkuşu şöyle devam etti:

‘En azından birey olarak bir hakkı elde edecekler, mahkemeyle kayıt altına alacaklar. Kazandıkları zaman tazminat alacaklar, hem de manevi tazminat isteme hakkı olacaklar. Cevap geldikten sonra 30 günü geçirmeyin, eğer hiç cevap vermezlerse de başvurunuzdan itibaren 60 günü geçmeden dava açın. Ben ÖSYM’ye başvurmayı tercih etmezdim doğrudan dava yolunu tercih ederdim. 30 günü beklesinler başvuru sonrası ikinci 30 gün içinde cevap gelmezse 60 günü doldurmadan dava açsınlar’

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

MİNİMUM MAGAZİN ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin